Home Wstępniak eSPe 98 – Nowe wspólnoty

Witajcie

Dziś dużo można usłyszeć i przeczytać o churchingu, czyli rezygnacji z liturgii we własnej parafii na rzecz innych kościołów, w których to akurat odpowiada nam wystrój świątyni, klimat nabożeństwa czy kaznodziejski styl kapłanów. Zjawisko to powodowane jest brakiem realnego powiązanie ze swoją parafią, poczucia wspólnoty z ludźmi, którzy ją tworzą. Ale czy celem churcherów szukających odpowiedniego dla siebie kościoła jest znalezienie Kościoła – wspólnoty wiary? Tylko takie poszukiwania mają sens dla pogłębienia życia duchowego. Przygaszone światła, diakonia muzyczna i charyzmatyczny ksiądz mogą być tylko narzędziami prowadzącymi do czegoś więcej, dalej i głębiej. Nie ujmuję ich znaczenia dla przeżywania naszej wiary, bo każdy z nas ma inną wrażliwość a dzięki bogactwu Kościoła może znaleźć w tym skarbcu dla siebie coś, co zaprowadzi go do Chrystusa.

Ten numer eSPe poświęcamy nowym wspólnotom. Ich początku należy upatrywać w Soborze Watykańskim II, który otwarty został pięćdziesiąt lat temu. Dorota Szczerba, która pisze o genezie tych fenomenów i próbuje je sklasyfikować, twórców czy duchowych fundatorów tych nowych rzeczywistości Kościoła nazywa prorokami (s. 10–14). Tacy ludzie jak Jean Vanier (s. 33–38), bł. Karol de Foucauld (s. 25–29), s. Elwira Petrozzi (s. 30–32) czy św. Josemaría Escrivá (s. 60–62) odkrywają na nowo, zapomniane przez świat, proste prawdy ewangeliczne. Dostrzegli potrzeby i wartości ukryte w wielu ludzkich sercach. Nowe wspólnoty są bardzo różnorodne w swych charyzmatach i posługach, dlatego warto je poznać i wybrać tę, która najskuteczniej doprowadzi nas do Chrystusa. Podobnie jak w przypadku churchingu, o jednym trzeba pamiętać – zwraca na to uwagę Zbigniew Nosowski (s. 15–21) – wspólnota nie może być celem samym w sobie, ma być tylko i aż środkiem prowadzącym do celu.

Zachwycony pięknem bogactwa Kościoła – wspólnoty

but reports via the internet essay writing service acquire dopoxetine or items by going online

wspólnot życzę każdemu odkrycia takiej grupy ludzi, która skutecznie pomoże mu zrealizować jego powołanie. Niech będzie w tym pomocny także nasz kwartalnik.

Przemysław Radzyński
Redaktor naczelny

Pobierz order dopoxetine

  lioresal without prescription

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1260

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....