Home Wstępniak eSPe 131 – ŚWIĘTOŚĆ – powołanie dla każdego

Pozostać Bożym oryginałem

„Gaudete et exsultate”, czyli „cieszcie się i radujcie” – te dwa słowa z Ewangelii wg św. Mateusza (Mt 5, 12) otwierają najnowszą adhortację apostolską o powołaniu do świętości w świecie współczesnym. W ten sposób papież Franciszek zwraca uwagę, że każdy człowiek został stworzony do świętości, czyli do życia „prawdziwego i szczęśliwego”, a nie „przeciętnego, rozwodnionego i pustego”. W tym numerze „eSPe” obficie cytujemy Gaudete et exsultate, pokazujemy jak realizować powołanie do świętości i prezentujemy sylwetki tych, którzy osiągnęli już w tym perfekcję, tzn. zostali błogosławionymi albo świętymi.
„Liczy się to, aby każdy wierny rozpoznał swoją drogę i wydobył z siebie to, co ma najlepszego, to, co najbardziej osobistego Bóg w nim umieścił (por. 1 Kor 12, 7), a nie marnował sił, usiłując naśladować coś, co nie było dla niego pomyślane” – pisze papież Franciszek. Prawie każdy tekst tego numeru rozwija tę myśl, bo dróg do osiągnięcia świętości jest właściwie tyle, ilu ludzi.
Pracownicy Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych często żartują, że pierwszy warunek do rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego, to śmierć kandydata na ołtarze. Carlo Acutis, nastolatek, który może niebawem zostać ogłoszony patronem Internetu mawiał, że „wszyscy rodzą się jako oryginały, ale wielu umiera jako fotokopie”. Życzę sobie i Wam, byśmy do końca życia pozostali oryginałami stworzonymi przez Pana Boga.

Owocnej lektury!
Przemysław Radzyński
Redaktor naczelny


Pobierz

PRZECZYTAJ FRAGMENT

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1198

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....