Home Wstępniak eSPe 105 – Jak wyjść z seminarium?

Odejście z seminarium – koniec i początek

„Seminarium to określony czas i miejsce, ale to przede wszystkim wspólnota wychowawcza w drodze” – napisał Jan Paweł II w adhortacji Pastores dabo vobis. O seminarium jako drodze rozeznawania powołania mówi także bp Grzegorz Ryś, były rektor krakowskiego seminarium.

Metafora drogi dobrze oddaje to, co chcemy przekazać Wam w tym numerze eSPe. Wchodząc do seminarium nikt – ani sam kleryk, ani przełożeni, ani rodzina czy znajomi – nie może być pewny, że to jest prosta ścieżka do kapłaństwa. Z tego samego powodu nikt nie może być rozczarowany decyzją o odejściu z seminarium.

Maciek, Paweł i Piotr, obie decyzje – i tą o wstąpieniu do seminarium, i tą o opuszczeniu jego murów – uważają za tak samo ważne w swoim życiu. Monika i Kasia opowiadają o pewnych trudnościach ze względu na przeszłość mężów, ale też o zaletach związku z byłym klerykiem. Ks. Damian pokazuje, że seminaryjne przyjaźnie, niezależnie od finału formacji, potrafią przetrwać próbę czasu.

Opisywane przez nas historie podkreślają, że każda powołaniowa decyzja coś kończy, ale równocześnie otwiera coś nowego. Jak mówi papież Franciszek, trzeba iść naprzód i nie bać się tego, że się pobrudzimy. Pan nas oczyści!

Niech lektura będzie dla Was owocna
Przemysław Radzyński
Redaktor naczelny

buy lioresal online Pobierz buy dopoxetine

PRZECZYTAJ FRAGMENT

generic Lasix

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1343

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....