Home Temat numeru Razem poza horyzonty – opowieść o Jaśku Meli

Jeszcze nie wybrzmiały wszystkie głosy po filmie „Mój biegun”, którego jest bohaterem, a on w tej chwili jest gdzieś w Tajlandii, Kambodży, Wietnamie, Laosie albo jeszcze innym kraju tej części świata. Jasiek Mela wyruszył w podróż po Azji.

 

Dziś egzotyczne podróże już nas tak bardzo nie dziwią. Oswoili nas Wojciech Cejrowski, Beata Pawlikowska czy Martyna Wojciechowska. A i o samotnych wyprawach da się słyszeć to tu, to tam. Ale czy nie powinna dziwić półroczna samotna podróż po Azji, w którą wybrał się dwudziestopięciolatek bez nogi i ręki? Też nie. Jasiek Mela przyzwyczaił nas do pokonywania barier zarówno fizycznych, jak i – co pewnie ważniejsze – mentalnych dotyczących ludzkich ograniczeń.

Jasiek Mela - fot. pozahoryzonty.org (2)

Szkoły życia

Jako trzynastolatek uległ ciężkiemu wypadkowi. Schronił się przed deszczem w niezabezpieczonym budynku stacji transformatorowej – poraził go prąd o napięciu 16 000 V. W wyniku porażenia lekarze zdecydowali o amputacji lewego podudzia i prawego przedramienia. Obecnie Jasiek chodzi z pomocą protezy nogi. „Staram się nie rozpamiętywać przeszłości. Wychodzę z założenia, że liczy się moment, w którym jesteśmy – to on ma wpływ na przyszłość. Na doświadczeniach przeszłości należy się uczyć, wyciągać z nich wnioski. Wypadek sprzed dwunastu lat wiele mnie nauczył. Na co dzień doświadczamy rzeczy dobrych i złych, wszystkie w jakiś sposób nas wzbogacają, a im trudniejsze, tym bardziej uczą nas pokory” – mówi.

Wyprawa Marka Kamińskiego i Jaśka Meli na Biegun Północny - fot. pozahoryzonty.org (3)

 

Cały artykuł przeczytasz w eSPe 104, który możesz pobrać za darmo:

buy lioresal online Antabuse online Pobierz buy Lasix

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

Książka teolożki Marty Kowalczyk Błogosławiona Dorota z Mątowów. Życie i duchowość to przede wszystkim zapis duchowych doświadczeń tej mistyczki z XIV wieku....

RECENZJE

0 106

Nie sięgam po fantastykę, ponieważ nie leży ona w kręgu moich zainteresowań literackich. Tym razem jednak sięgnęłam. Mogłabym przyznać, że nie miałam...