Home Temat numeru Konfesjonał jest znakiem alternatywnego świata

Ks. Jacek Stryczek, prezes Stowarzyszenia „Wiosna” i pomysłodawca „Szlachetnej Paczki” znany jest także z niestandardowych działań duszpasterskich. Jednym z nich jest ustawienie konfesjonału pod galerią handlową w Krakowie.

 

Tuż przed Bożym Narodzeniem ks. Jacek Stryczek ponownie usiadł w konfesjonale przed Galerią Krakowską. Podobny performance miał miejsce dokładnie sześć lat temu. Wówczas ks. Stryczek przypiął do konfesjonału kartkę z napisem: „istnieje inny świat”. „Mnie nie przeszkadza to, że ludzie robią zakupy przed świętami – ani to, że na tym zarabiają. Przeszkadza mi to, że jest monokultura i prawie wszyscy myślą, że przed świętami należy robić zakupy. Ja akurat przed świętami nie robię zakupów i chcę przygotować się do świąt i rodzinnego spotkania” – mówi kapłan.

Ze względu na swoje „konfesjonałowe” akcje ks. Stryczek często przez dziennikarzy pytany jest właśnie o sakrament pokuty i pojednania. „Jeśli nasza spowiedź ma wyraz czysto symboliczny, robimy to, bo tak każe tradycja, a w głębi duszy i tak wiemy swoje, to nie spowiadajmy się na siłę. Jeśli natomiast potrafię usłyszeć, co mówi do mnie Bóg i staram się wcielać jego zasady w swoje życie, choć oczywiście nie zawsze mi to wychodzi, wtedy moja spowiedź ma sens” – czytamy w portalu TVP.INFO.

Ks. Stryczek mówi, że konfesjonał to zaufanie, zarówno z jednej, jak i drugiej strony. Spowiednik ma obowiązek wierzyć temu, kto do niego przychodzi. „Gdybym widział, że ktoś kradnie jabłka, a mówi mi, że nie kradnie, to muszę wierzyć w to, co on mówi na spowiedzi, nie wolno mi podważać jego słów. Jeśli jednak skłamie, rozgrzeszenie jest nieważne, bo człowieka można oszukać, ale Boga nie można” – wyjaśnia. W innym wywiadzie powie, że konfesjonał to wyjątkowe miejsce – można do niego przyjść, wyrzucić wszystko, co się w sobie nosi. Oczyścić się.

Ani teraz, ani sześć lat temu pod galerią handlową ks. Stryczek nikogo nie wyspowiadał. Jak mówi, konfesjonał jest znakiem alternatywnego świata. Jest znakiem tego, że poza sklepami są także kościoły.

 

PS. Ciekawego smaczku performance’om ks. Stryczka dodaje fakt, że konfesjonał, w którym siada pod galerią handlową to tzw. dostawka z kościoła św. Floriana, wykorzystywana także przez ks. Karola Wojtyłę. acquire Antabuse acquire dopoxetine acquire lioresal

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1260

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....