Home Temat numeru Kierunek Wrocław

42 Europejskie Spotkanie Młodych we Wrocławiu będzie trwało od soboty 28 grudnia 2019 do środy 1 stycznia 2020. To już piąte spotkanie zorganizowane w Polsce i trzecie w stolicy Dolnego Śląska. Pod koniec roku do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie kilkanaście tysięcy młodych w wieku od 18 do 35 lat z prawie 70 krajów.

 

Uczestnicy Europejskiego Spotkania Młodych są przyjmowani albo przez mieszkańców miasta i pobliskich miejscowości, albo w miejscach wspólnego zakwaterowania np. salach parafialnych, szkolnych lub w salach gimnastycznych. Każde europejskie spotkanie gromadzi tysiące młodych katolików, prawosławnych i protestantów z całego świata. Młodzi przyjeżdżają, by razem się modlić, ale też włączyć się na kilka dni w życie wspólnot lokalnych Kościołów chrześcijańskich. To okazja, by wspólnie być ze sobą, ale też szukać odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące wiary i sensu życia.

Do tej pory spotkania odbywały się w wielu europejskich miastach, m.in. w Paryżu, Rzymie, Londynie, Pradze, Budapeszcie, Berlinie, Genewie, Brukseli, a także w Polsce (we Wrocławiu – w 1989 i 1995 roku, w Warszawie w 1999 i w Poznaniu w 2009). 

Wybór Wrocławia jest odpowiedzią na zaproszenie wysłane na ręce przeora pod koniec 2014 r., równocześnie przez abp. Józefa Kupnego, metropolitę wrocławskiego, biskupa luterańskiego Ryszarda Bogusza, ówczesną Radę Miasta i prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza.

– Wrocław zostawił w nas, braciach, głęboki ślad, a zwłaszcza w moim sercu. Podczas tych dwóch spotkań przed laty byłem jednym z przygotowujących je na miejscu. Mieszkałem tu przez kilka miesięcy i widziałem różnice, widziałem, jak miasto się zmienia między 1989 a 1995 rokiem. Teraz wracamy. To jest jak marzenie, bo odkrywamy jeszcze nowszy Wrocław. To będzie bardzo ekscytujące – mówił w rozmowie dla Gościa Niedzielnego brat Alojzy wspominając wcześniejsze spotkania we Wrocławiu.

-Tych wspomnień mam bardzo wiele. Najbardziej jednak dotknęły mnie przygotowania w 1989 roku. Nie było wówczas możliwości żadnego kontaktu z miejscowościami pod Wrocławiem, które miały gościć pielgrzymów. Gdy próbowaliśmy dzwonić, najczęściej linia nie działała. Nigdy nie wiedzieliśmy, w jakich godzinach będzie czynna i jak długo. Musieliśmy jakoś temu zaradzić. Zorganizowaliśmy samochód i po kolei odwiedzaliśmy wszystkie parafie. To było piękne doświadczenie. Każdy proboszcz, każdy ksiądz przyjmował nas bardzo spontanicznie i bardzo ciepło, mimo że nie byliśmy zapowiedziani. Przyjeżdżaliśmy i byliśmy przyjmowani. To jest coś, co pamiętam bardzo dobrze. Tym razem będzie znacznie łatwiej, bo wszystko załatwia się przez telefony komórkowe i wiadomości e-mail – mówi brat Alojzy.

W rozmowach wyraża również nadzieję, że dla wszystkich młodych pielgrzymów uda się znaleźć otwarte na ich ugoszczenie rodziny. – To mała rzecz, ale decydująca. To pozwoli dobrze przeżyć etap „pielgrzymki zaufania przez ziemię”, przekroczyć małe granice. W naszych parafiach jest też czasem wiele różniących się między sobą grup, które na co dzień nie współpracują. To jest zadanie, by połączyć siły i nawiązać relacje z najbliższymi sąsiadami, również ze wszystkimi Ukraińcami, którzy mieszkają we Wrocławiu, oraz z parafiami protestanckimi i prawosławnymi. Zadbajmy o kontakt z innymi. To jest właśnie przygotowanie do spotkania europejskiego – apeluje brat Alojzy.

Przed spotkanie przyjadą również do Wrocławia Muzycy z całej Europy, by przećwiczyć wszystkie pieśni. To jedna z propozycji w ramach tzw. grupy pracy. Jedni biorą odpowiedzialność za dystrybucję jedzenia, inni za kierowanie ruchem czy sprzątanie lub śpiewanie. 

– Europejskie Spotkanie Młodych organizowane przez braci z Taizé jest szansą na nowy impuls dla duszpasterstwa młodzieży w naszych wspólnotach parafialnych – zauważył w komunikacie do duchowieństwa i wiernych archidiecezji wrocławskiej abp Józef Kupny. Metropolita wrocławski skierował swoje słowo do archidiecezjan na kilka tygodni przed startem ESM apelując do mieszkańców Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej o wielkoduszną gościnność, by wszyscy goście znaleźli na te pięć dni nocleg w rodzinach. 

– Nie potrzeba wiele – wystarczy kawałek podłogi i skromne śniadanie, a dzięki temu prostemu gestowi gościnności będziemy mogli sami doświadczyć coś z Ewangelii. Apeluję również o zaangażowanie duszpasterzy, wspólnot zakonnych i grup młodzieżowych oraz studenckich w organizację tego dzieła w poszczególnych parafiach. Pokażmy znowu, jak w 1989 i 1995 roku, gdy już przyjmowaliśmy młodych na spotkaniach Taizé, że Wrocław to miasto spotkań i chrześcijańskiej otwartości – zwracał się wiernych abp Kupny. 

Przygotowaniom do Europejskiego Spotkania Młodych towarzyszy regularna modlitwa: w każdy poniedziałek o godz. 20:15 w kościele św. Macieja (przy pl. Nankiera 17a); od wtorku do soboty o godz. 9:00 i 13:00 w Centrum Przygotowań przy pl. Grunwaldzkim (dokładny adres to ul. Piastowska 1a). Wszystkie informacje i materiały o Europejskim Spotkaniu Młodych można uzyskać w Centrum Przygotowań. Jest to miejsce, w którym bracia wspólnoty, siostry zakonne, które pomagają w przygotowaniach, a także międzynarodowa grupa młodych wolontariuszy pracują i wspólnie się modlą. Centrum Przygotowań jest otwarte dla wszystkich od wtorku do soboty w godzinach od 9:45 do 13:00 oraz od 15:15 do 18:00 (w soboty do godz. 17:00). 

Organizatorzy informują, że wziąć udział w spotkaniu we Wrocławiu to znaczy: szukać umocnienia w modlitwie przez piękno śpiewu i głębię ciszy; z tysiącami młodych ludzi iść do źródeł wiary i braterstwa, być ugoszczonym przez mieszkańców Wrocławia i okolic i z wielką prostotą wzajemnie się poznawać; spotkać ludzi żyjących Ewangelią wśród dzisiejszych wyzwań; znaleźć nowy zapał do rozwijania solidarności w Europie.

Ramowy plan tegoroczne spotkania w Polsce wygląda następująco. W sobotę 28 grudnia zaplanowano przyjazd i powitanie we Wrocławiu. Tego dnia odbędzie się również pierwsze spotkanie w parafii i z rodzinami, które będą gościć uczestników. Wieczorem na uczestników spotkania czeka kolacja zorganizowana w jednej z hal namiotowych przy Hali Stulecia lub na Polach Marsowych (w pobliżu Stadionu Olimpijskiego), następnie modlitwa wieczorna w Hali Stulecia i w hali namiotowej na Polach Marsowych. W niedzielę 29 grudnia przed południem odbędą się msze św. w goszczących parafiach, a następnie spotkania z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Przewidziano również wspólny posiłek w postaci suchego prowiantu otrzymanego dzień wcześniej. Po południu w różnych miejscach w centrum miasta odbędą się spotkania tematyczne dotyczące wiary i życia wewnętrznego, spraw społecznych, sztuki… Wieczorem kolacja i modlitwa wieczorna w Hala Stulecia i na Polach Marsowowych. W poniedziałek 30 grudnia dla tych, którzy tego pragną będzie możliwość uczestnictwa w porannej mszy św. w goszczących parafiach. Odbędzie się również modlitwa poranna w parafiach, następnie spotkania w małych grupach oraz z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Wspólny posiłek w postaci suchego prowiantu, a następnie przejazd do centrum miasta. We wtorek 31 grudnia w goszczących parafiach będzie miała miejsce modlitwa poranna, następnie spotkania w małych grupach oraz z osobami zaangażowanymi w życie lokalnej wspólnoty. Wspólny posiłek w postaci suchego prowiantu, a następnie przejazd do centrum miasta. Tego dnia odbędzie się również modlitwa w dziesięciu kościołach centrum miasta. Wczesnym popołudniem zaplanowano spotkanie dla wszystkich Polaków z uroczystą mszą św. Po kolacji, o godz. 23:00 w goszczących parafiach odbędzie się nocne czuwanie modlitewne o pokój na świecie, a po nim tzw. „święto narodów”, podczas którego uczestnicy z każdego kraju przedstawiają jakiś swój taniec lub piosenkę. Środa 1 stycznia 2020 roku jest dniem kończącym tegoroczne spotkanie Taizé. Przed południem pielgrzymi wezmą udział w noworocznej mszy św. w goszczących parafiach, a następnie spotkają się z rodzinami na wspólnym obiedzie.

We wszystkich wydarzeniach ESM mogą uczestniczyć także wrocławianie. Nie ma zapisów ani biletów, nie trzeba ponosić żadnych kosztów. – Na nasze spotkania zaproszeni są wszyscy. Nie mają znaczenia przekonania religijne, pochodzenie czy język – zapewniają organizatorzy. – Biorący w nim udział pokonują nieraz tysiące kilometrów po to, aby spotkać ludzi z innych kultur, poznać ich zwyczaje, ale także, aby wspólnie przeżywać ciszę, która staje się wspólnym językiem, zbliża i sprawia, że łatwiej jest nam pokonywać różnego rodzaju bariery.

Więcej informacji o Spotkaniu, w tym jego program oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, można odnaleźć na stronie https://taizewroclaw.pl/ oraz w Centrum Przygotowań przy ul. Piastowskej 1, tel. 71 880 84 00.

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1181

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....