Home Temat numeru Jak rozeznać wolę Bożą? – 10 sposobów

„Żeby rozeznawać wolę Bożą, trzeba być w dobrym stanie duchowym” – rozpoczyna jeden ze swoich filmików Mikołaj Kapusta i radzi, aby być wówczas po spowiedzi i najlepiej po przyjęciu Komunii św. „Jeśli nie masz żadnej relacji z Bogiem, nie jesteś z Nim zjednoczony, nie ma mowy o rozeznawaniu woli Bożej” – zwraca uwagę youtuber, który wylicza sześć naturalnych i cztery nadprzyrodzone sposoby rozeznawania woli Bożej. 

 

1. Zdrowy rozsądek

Człowiek jest zaprojektowany przez Boga – rozumną istotę, nie jesteśmy dziełem maszyny losującej. Wolą Bożą dla mężczyzny jest to, żeby był ojcem, a dla kobiety, żeby była matką. Wolą Bożą dla osoby utalentowanej jest to, żeby rozwijała swoje talenty. To są wnioski, które wynikają ze zdrowego rozsądku – nie zawsze potrzebujemy do rozeznawania woli Bożej cudownych znaków z nieba.

2. Badanie swojego serca

Na swoje serce musimy bardzo uważać, bo choć jest stworzone przez Boga i są w nim piękne pragnienia i uczucia, to z drugiej strony jest mocno skażone przez grzech. Kiedy po podjęciu jakiejś decyzji nie masz w sercu pokoju, może to oznaczać brak obecności Ducha Świętego, a działanie złego ducha – wtedy trzeba podwoić czujność.

3. Słuchanie swojego sumienia

Sumienie to głos, który zaszczepił w nas Stwórca; to głos, który zawsze ciągnie nas w stronę dobrego. 

4. Słuchanie innych

Warto słuchać innych ze względu na ich większą wiedzę czy doświadczenie, albo po prostu dlatego, że patrzą na naszą sytuację z boku, bez emocji, obiektywnie.

5. Znajomość Pisma Świętego

Św. Hieronim mówił, że „kto nie zna Pisma Świętego, nie zna Chrystusa”. Bez znajomości Słowa Bożego nie ma mowy o rozeznawania woli Bożej.

6. Co zrobiłby Jezus?

Kiedy stoisz przed jakimś wyborem czy decyzją, postaw sobie pytanie, co w takiej sytuacji zrobiłby Jezus.

7. Obserwowanie znaków

Najczęściej są to znaki potwierdzające, czyli takie, które występują po fakcie.

Bóg potwierdza, że dobrze rozeznaliśmy Jego wolę. Czasem takie znaki zobaczymy przed danym wydarzeniem i na ich podstawie możemy rozeznawać wolę Bożą – trzeba mieć otwarte oczy i wsłuchane serce.

8. Losowanie

Losowaniem posłużyli się apostołowie, gdy wybierali Macieja na miejsce Judasza. Losowanie nie może pomijać zdroworozsądkowego myślenia.

9. „Położenie runa”

Jak Gedeon proś Boga o konkretny znak (zob. Sdz 6, 36-40). 

10. Otwieranie Biblii na losowym miejscu

To metoda trochę kontrowersyjna. Pismo Święte nie jest grą w kości, ale to słowo żywego Boga – nie zastąpi znajomości Biblii. Ten sposób jest na specjalne okazje.

Obejrzyj cały filmik na kanale „Dobra Nowina”:

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1035

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....