Home Rok Życia Konsekrowanego Bardzo nie chciałam iść do zakonu

buy lioresal acquire dopoxetine buy Antabuse online

Jak to się stało, że absolwentka ASP i dziennikarka wstąpiła do zakonu? O swoim powołaniu Joli Szymańskiej prowadzącej kanał na YouTube „Hipster Katoliczka” opowiedziała s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Pierwszy moment, w którym s. Gaudia pomyślała o życiu zakonnym? Śmierć Matki Teresy z Kalkuty. Ta błogosławiona zakonnica była dla niej uosobieniem dobra. „Nie ma Matki Teresy, to znaczy, że nie ma dobra. Nie ma jej, czyli nie ma już na świecie dobrych ludzi” – tak myślała wówczas nastolatka. Ale w pewnym momencie poczuła, że swoim odejściem Matka Teresa zwolniła miejsce. Dla niej?

„Pamiętam jak dziś – siedziałam na balkonie, mieszkałam na dziewiątym piętrze, miałam przed sobą panoramę całej Warszawy i wielkie błękitne niebo pełne słońca. Myśl o życiu zakonnym była wtedy właśnie taka – pełna przestrzeni i niesamowitych możliwości; poczułam, że Pan Bóg zapraszając mnie do tego roztacza przede mną cały świat” – wspomina. Jednak wówczas o życiu zakonnym dość szybko zapomniała.

Bardzo nie chciała iść do zakonu, bo kojarzył się jej z tym co człowieka zniewala. „Idziesz do zakonu i stajesz się kimś zgorzkniałym, nieszczęśliwym, brzydkim, złym” – opowiada s. Gaudia Joli Szymańskiej. Te niesłuszne skojarzenia mogły brać się stąd, że dziewczyna wówczas nie znała żadnej siostry zakonnej. Dopiero jak znajoma przywiozła ją do krakowskich Łagiewnik i przedstawiła kilku zakonnicom, to zaczęły jej opadać klapki z oczu. „Byłam zszokowana, że spotkałam tak piękne, mądre, wspaniałe kobiety. One miały w sobie tyle pokoju… Byłam zaskoczona i zafascynowana tym, co musi być w życiu zakonnym, że one pozostają sobą”.

„W zakonie można być szczęśliwą kobietą?” – pyta Jola. „Trzeba – opowiada s. Gaudia i dodaje, że jak kobieta nie jest szczęśliwa w klasztorze, to powinna się z niego wyprowadzić i przestać nosić habit. „Każdy chrześcijanin powinien być człowiekiem szczęśliwym, bo jeżeli nie jest, to znaczy, że coś nie tak z jego przeżywaniem chrześcijaństwa. Podobnie każda siostra zakonna powinna być szczęśliwa, bo niby dlaczego ma nie być? Wszystko ma!” – tłumaczy zakonnica choć przyznaje, że habit skutkuje często zaszufladkowaniem takiej kobiety.

S. Gaudia należy do zgromadzenia, w którym świętość osiągnęła s. Faustyna Kowalska, jedna z patronek Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016. Siostra prowadzi facebookowy profil Faustyna2016 i jest organizatorką Łagiewnickich „22”. Każdego 22 dnia miesiąca o godz. 19.00 w kaplicy z łaskami słynącym obrazem Jezusa Miłosiernego spotyka się młodzież, która słucha konferencji, adoruje Jezusa i tworzy wspólnotę. Co nieco można podejrzeć w serwisie YouTube na kanale Faustyna 2016.

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1260

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....