Home Recenzje Wizerunek Boga

Płyta purchase nolvadex Ojciec – reaktywacja to pełna doświadczenia i praktycyzmu rozmowa o dojrzałym ojcostwie. Konferencja ta stanowi część „Warsztatów Dobrego Życia”. Rozmówcami są dr Jacek Pulikowski, mąż i ojciec trójki dzieci, zajmujący się poradnictwem rodzinnym, Mariusz Tyczyński, mąż i ojciec pięciorga dzieci, przedsiębiorca i trener biznesowy oraz o. Zdzisław Wojciechowski. W toku wypowiedzi prelegenci przedstawiają realne zagrożenia, jakie czyhają na ojców, a nawet już na same chęci bycia tatą, które tak wyraźnie odczuwają mężczyźni. Nie pozostawiają jednak tylko przestróg.

Dają jasne i konkretne wskazówki. Można by powiedzieć wręcz proste – takie, do których zastosowania wiele nie potrzeba. I może właśnie z tego powodu niektórzy ojcowie i mężczyźni o nich zapominają. Dobrym przykładem są słowa Jacka Pulikowskiego o ograniczonym czasie dla dzieci. Dowodzi on, że jeśli ma się tylko dwie sekundy w ciągu dnia dla dziecka, to trzeba dać mu po prostu bliskość – pogłaskanie po włosach czy przytulenie. Podkreśla, że w dzisiejszym świecie, w którym zewsząd czyhać mogą oskarżenia o molestowanie, nie trzeba się bać dotyku, nie wolno, gdyż buduje on relacje. Poza tym mówi on o spojrzeniu z uwagą na dziecko, z równoczesnym byciem z nim na jego poziomie (np. przy leczeniu chorego misia) – wtedy nie trzeba słów, a dziecko i tak odczyta z oczu ojca to, co najważniejsze: „jestem, kocham Cię!”.

Odpowiadając na pytania o modelowy wzór taty o. Zdzisław Wojciechowski wskazuje, że istotą jest tu odkrycie powołania – uświadomienie sobie, że ojcostwo drzemie w każdym mężczyźnie, a Pan Bóg nie przychodzi i nie daje dziecka jako prezentu, z którym nie wiadomo co zrobić, ale, jeśli się Mu na to pozwoli, pobudza człowieka do odkrycia właśnie tego wewnętrznego potencjału. I trzeba go odkryć jak najszybciej, bo rodzice, a zwłaszcza ojciec, są dla dzieci pierwszymi wizerunkami Boga w świecie.

Klamrą stawianych pytań i wywodów są na płycie wypowiedzi Mariusza Tyczyńskiego, który dzieli się swoimi codziennymi doświadczeniami w budowaniu relacji z dziećmi, uczeniu ich najpierw przez pokazywanie zachowań, a potem ich uzasadnianie utrzymaniem wewnętrznej spójności działań i słów, ale także umiejętności przyznawania się do błędu przed swoimi pociechami. Ogromnie pokrzepiają jego ostatnie słowa o odbiorze roli ojca jako „wielkiej frajdy i przygody”.

Rozmówcy wskazują ponadto, że praca mężczyzny nad sobą, odpowiedzialnością na wszystkich polach swego życia, w tym także seksualnego oraz dobrze rozumianego zawodowego, jest nieodłącznym elementem kreowania prawidłowego wzorca ojcostwa.

Przedstawiana płyta może być cenną pomocą i wsparciem dla ojców zmęczonych codziennym życiem, ojców oddzielonych od dzieci, których w dzisiejszych czasach nie brakuje, ale także mężczyzn, którzy marzą o ojcostwie w jakimkolwiek wymiarze. Zawiera niezwykle potrzebne życiowe rady, które mogą ogromnie zaprocentować w budowaniu dobrych i prawidłowych relacji ojciec – dziecko, jak i poczucia wartości własnego ojcostwa, które przecież dla mężczyzny stanowi pełnię szczęścia.

  cheap Lasix

Jacek Pulikowski, Mariusz Tyczyński, o. Zdzisław Wojciechowski, Ojciec – reaktywacja! Czyli jak silny facet buduje silną rodzinę Antabuse online , Wydawnictwo Gloria24.pl, Kraków 2012

Podobne artykuły
0 998

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1343

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....