Home Recenzje Serce Arkadia

Arkadio jest raperem, który przeszedł w swoim życiu przemianę z buntu alkoholowo-narkotykowego do zrozumienia, że człowiek i chrześcijanin to osoba świadoma i mocno stąpająca po ziemi oraz realizująca swoje pasje i dobre pragnienia. Najnowsza płyta Arkadia Rób to, co kochasz jest pełna właśnie takiej wewnętrznej dojrzałości – także własnej muzycznej wizji i niesionego przesłania. Wbrew pierwszym skojarzeniom płyta nie przygniata ucha słuchacza, jak niektóre kawałki muzyki rap obecne na rynku. Melorecytacja artysty jest wpleciona w dobrze zasymilowane i zapętlone wibracje saksofonowe czy też łagodne harmonie bądź urywane bity instrumentów klawiszowych lub syntezatorów.

Początek płyty może zaskoczyć – intro to poważne słowa (o konieczności walki o swoje życie, ostrzeżenie, że bez niej będzie lipa i nędza) ale wypowiadane przez dziecko. Taki zabieg wywołuje moment zatrzymania w zdziwieniu tym kontrastem. Ten stop pozwala na pełniejsze otwarcie się na sygnalizowane w dalszych numerach problemy i rozwiązania.

Artysta z jednej strony pokazuje zagrożenia, które człowieka mogą w życiu zagarnąć, sprawić, że zostanie „przeżuty i wypluty”. Wskazuje także na niebezpieczeństwo ataków zła, poczucia ciągłych obaw, trwania w sytuacjach patologicznych czy zagubienia w szarej codzienności oraz w spełnianiu pragnień, które nie nadają życiu żadnego sensu. Druga strona medalu, a w zasadzie kompaktu, to jednak odpowiedzi, propozycja rozwiązań. Wskazywanie, że nic w życiu nie dzieje się bez przyczyny, że życie trzeba przeżywać pełną piersią i mozolnie starać się o jego prawidłowy wygląd oraz poszukiwać prawdziwego fundamentu do stawiania przyszłości, nieraz nawet poprzez „palenie mostów”.

W treści tracków zdarzają się czasem potoczne wyrazy o wulgarnym zabarwieniu, które w całości płyty nie oburzają, a raczej umożliwiają odczucie realności i namacalności poruszanych tematów.

Dopełnieniem krążka są elementy wiary, wplecione delikatnie, nienachlanie, ale w momentach, w których nie mogą zostać przegapione lub pominięte. Bardzo często fragmenty te zawierają osobiste świadectwo – o dbaniu o duszę, o konieczności odczytania Bożego planu i rzeczy, do których powołuje Pan Bóg, o Jego obecności i opiece oraz potrzebie wdzięczności w Jego stronę. Zdarza się też, że konkretne przesłanie nie jest proste do odczytania – osobiście zachęcam zwłaszcza do przysłuchania się utworowi „Angelika i Majka” i własnej „rozkminy” na jego temat.

Od strony muzycznej krążek powinien podobać się zwłaszcza młodszym melomanom, jednak w mojej opinii i starsi mogą zaczerpnąć z treści utworów. Jedno jest pewne – oba pokolenia na pewno odczytają płynącą z płyty zachętę do poszukiwania i realizacji Bożych inspiracji w codziennym życiu.

 

Arkadio, generic Antabuse Rób to, co kochasz, MO-REcords, 2013 acquire dopoxetine buy nolvadex

Podobne artykuły
0 916

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1260

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....