Home Recenzje Rozmowy o świętości

Świętość jest powszechnym powołaniem każdego człowieka. Niektórzy to powołanie realizowali w sposób heroiczny, dlatego Kościół pokazuje ich świadectwo życia jako wzór do naśladowania. Ale przykład świętych czy błogosławionych, którzy żyli setki lat przed nami albo w środowisku i kulturze, które zupełnie nie przystają do naszych realiów bywają dla nas mało autentyczne. Zdecydowanie bardziej przekonujące są świadectwa dziś żyjących ludzi o skuteczności orędownictwa beatyfikowanych i kanonizowanych.

Spotkania „Wywiady ze świętymi” odbywające się w ramach Dominikańskiej Szkoły Wiary miały na celu pokazanie, że święci nie byli lukrowanymi figurkami, ale postaciami z krwi i kości, którymi możemy się inspirować w codziennym życiu. Rozmówcy Anny Sosnowskiej i Mikołaja Foksa opowiadali o swoim osobistym stosunku do świętych i o tym, jaki wpływ święci wywierają na ich życie. O świętości last minute mówi więc Szymon Hołownia a Stanisława Celińska opowiada o wyjściu z nałogu i innych cudach, jakich w jej życiu dokonali święci.

Wywiady ze świętymi to książka nie tylko o ulubionych świętych Przemysława Babiarza czy Brygidy Grysiak i współczesnych cudach za ich wstawiennictwem. To także opowieść o odkrywaniu i realizowaniu powołania przez samych rozmówców a dzięki inspiracji ich patronów. Szczególnym przykładem jest jazzman Piotr Baron, który należy do Trzeciego Zakonu św. Dominika. W czasie obłóczyn otrzymał imię zakonne Czesław. Dziś ten błogosławiony m.in. pomaga mu znaleźć …miejsce parkingowe we Wrocławiu.

Wywiad z Piotrem Baronem o bł. Czesławie dostępny jest na portalu MojePowolanie.pl.

 

Wywiady ze świętymi, Anna Sosnowska (red.), W drodze, Poznań 2013

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

Książka teolożki Marty Kowalczyk Błogosławiona Dorota z Mątowów. Życie i duchowość to przede wszystkim zapis duchowych doświadczeń tej mistyczki z XIV wieku....

RECENZJE

0 32

W historii Narodu Wybranego było wiele kobiet, które odegrały w niej jakąś rolę, mniej lub bardziej ważną. Była Ewa, a tuż za...