Home Recenzje Odkryj cel w życiu i zmieniaj świat

To już nie pierwsze tak poczytne dzieło byłego jezuity Chrisa Lowney’a. Pierwsza jego książka Heroiczne przywództwo odniosła znaczący sukces i wciąż jest rozchwytywana. Druga nie jest bynajmniej kolejnym tomem, jest czymś zupełnie innym. Autor z odwagą stara się pokazać, jak ważne są przymioty serca w codziennej wędrówce życia. Propagowanie stylu polegającego na byciu człowiekiem wielkiego serca, nie jest zbyt popularne w XXI wieku. Lowney z uporem trzyma się jednak tezy, że jest to jedyny sposób na życie, który jest w stanie zapewnić szczęście każdemu człowiekowi.

Maksyma Mahatmy Gandhiego „bądź zmianą, którą chcesz widzieć w świecie” niesie ze sobą uniwersalne przesłanie. Autor książki stara się pokazać, jak ważne są osobiste zmiany ludzkich serc dla współczesnego świata. Niestety odchodzi się obecnie od praktykowania prawdziwych wartości. Nawet największe religie stają się powoli głosicielami wielkich wartości, których na co dzień nie praktykują. W książce znaleźć można przykłady osób, które obrawszy cel w życiu bez reszty mu się poświęciły. Takich przykładów jest zaledwie kilka, ale robią tak wielkie wrażenie, że na długo są w stanie utknąć w zakamarkach naszej pamięci.

Nie bez powodu tak wielu ludzi jest zachwyconych Ćwiczeniami duchowymi św. Ignacego z Loyoli. To mała książeczka, która powstała w XVI wieku, a do dziś zadziwia swoją spójnością i logiką myślenia autora. Z roku na rok coraz więcej ludzi zmienia swoje życie, a ignacjańskie ćwiczenia stają się metodą, która zapewnia powodzenie. Książka Chrisa Lowney’a oparta jest na głównych zasadach jakie wypływają z całego dzieła świętego jezuity. Jest też nowym bardzo ciekawym ujęciem tematu.

Podstawową kwestią, którą podejmuje autor Heroicznego życia jest obranie swojego życiowego celu. Z całą pewnością sukces jest możliwy do osiągnięcia tylko, gdy zna się swój cel. Tylko człowiek, który wie gdzie podąża, może być szczęśliwy. Obranie celu jest istotne w każdej dziedzinie ludzkiej aktywności. Dopiero jasne określenie celu stanie się motywem do wybrania strategii, metod i całego stylu życia. Godna zauważenia jest trudna do przyjęcia uwaga, że odkrycie prawdziwego celu życia często odbywa się podczas ciężkich osobistych przeżyć. Wydaje się nawet, że taki duchowy zwrot jest konieczny, by dzięki nagromadzonej odwadze móc sprostać nowym wyzwaniom.

Ignacy podpowiada jeszcze wiele innych wskazówek dotyczących obierania właściwego celu. Mówi, że musi być on potraktowany osobiści i wymaga przezwyciężenia samego siebie oraz pomocy Boga. Autor książki podpowiada z kolei, by zatrzymać się na chwilę, spojrzeć w głąb siebie i uchwycić wszystkie motywy swojego działania w danym momencie, po to, by wyciągnąć je na uzdrawiające światło dzienne, by zaradzić niedoskonałościom, które prowokują nasze złe decyzje.

Dzieło Chrisa Lowney’a jest napisane językiem „bankowym”. Dla jednych może okazać się to wspaniałą nowiną, dla innych opis działania korporacji może być trudem nie do pokonania. Wynika to z faktu, że sam autor pracował w branży bankowej. Jego upodobanie własnej pracy może stać się dla wielu motywem do zmiany podejścia wobec własnych obowiązków. Lektura może sprawiać wrażenie poradnika, który stałby się kolejnym nic nieznaczącym brukowcem w naszym życiu. Jednak nim nie jest. Sama bez zastanowienia odłożyłam książkę w swojej osobistej bibliotece na półkę z napisem „Literatura duchowa”. Treści w niej zawarte prowokują bowiem do głębokich refleksji nad ważnymi sprawami w naszym życiu zawodowym, osobistym i społecznym.

 

generic Antabuse Chris Lowney, Heroiczne życie buy lioresal , wydawnictwo WAM, Kraków 2013

  cheap lioresal

Podobne artykuły
0 998

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1343

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....