Home Recenzje Droga do świętego życia

Książka Berta Ghezzi Moc codziennej Mszy Świętej generic Antabuse to pozycja dla każdego. I dla tych, którzy jeszcze nie odkryli głębi i piękna Eucharystii i dla tych, którzy na tym odkryciu opierają cały sens swojego życia.

  buy Lasix

Wydawać by się mogło, że jako katolicy o liturgii Mszy Świętej wiemy wszystko, a jeśli nie wszystko, to bardzo wiele. Od lat w niej uczestniczymy. A każda jest przecież tak podobna – towarzyszą jej te same słowa, gesty i postawy. Tymczasem okazuje się, że każda Eucharystia jest inna i niepowtarzalna. I każda może dać nam bardzo wiele – więcej, niż moglibyśmy przypuszczać.

Bert Ghezzi opiera swoją analizę mocy i sensu Eucharystii o najbardziej wiarygodne źródła jakie posiadamy – Pismo Święte, Katechizm Kościoła Katolickiego, dokumenty soborowe, pisma świętych, oraz to, co być może nie jest spisywane na bieżąco, ale czego zanegować się nie da – świadectwa ludzi, którzy żyją Mszą Świętą na co dzień.

Każdy rozdział książki poświęcony jest innemu fragmentowi liturgii, zawiera dokładny opis tego jak przebiega, w jaki sposób angażują się w niego wierni i wreszcie – co głębokie przeżycie tej chwili może nam dać dla życia duchowego na o wiele dłużej niż godzina Mszy Świętej. Prosty język opisów sprawia, że czytelnik nie ma problemów ze zrozumieniem i przyswojeniem treści, tym bardziej, że kończące każdy rozdział „pytania sprawdzające” pomagają mu usystematyzować i utrwalić wiedzę, a także próbować przekuć ją na swoje codzienne doświadczenia podczas liturgii i poza nią.

Choć Moc codziennej Mszy Świętej w swej strukturze może przypominać podręcznik liturgiki, w gruncie rzeczy jest czymś więcej – przede wszystkim wielkim świadectwem wiary Autora oraz ludzi, których wypowiedzi zostały zamieszczone w książce. Taki sposób przekazu treści inspiruje do głębszego przeżywania Eucharystii, zdania sobie sprawy z tego, jak wiele w Niej Chrystus zostawił ludziom żyjącym tu i teraz i do końca czasów. Bert Ghezzi pokazuje, że jakość przeżywania Eucharystii wpływa na jakość życia. Podkreśla, że ważne jest to, czego doświadczam na liturgii – np. odpuszczenie powszednich grzechów, słyszenie głosu Bożego w Liturgii Słowa, ofiarowanie Panu samego siebie, przyjęcie pokarmu na życie wieczne, który uświęca i wzmacnia. Ale pokazuje również że nie mniej ważne jest to, czego doświadczam już poza świątynią, gdy po słowach „Idźcie w pokoju Chrystusa” katolik „wraca” do codziennych obowiązków, pracy, spotkań z ludźmi i do życia, które przeżywane poza liturgią, nadal ma być święte czyli pełne Boga. Książka Moc codziennej Mszy Świętej udowadnia, że tak właśnie może być – bo każda Eucharystia zmienia ludzkie życie i jest najlepszą, najbezpieczniejszą drogą do świętego życia. Wystarczy tylko chcieć tą drogą iść.

Moc codziennej Mszy Świętej order nolvadex jest także wielką pomocą w przygotowaniu do Eucharystii jak i dziękczynienia po niej. Książka zawiera dodatek – zapisano w nim modlitwy przed i po Mszy Świętej, autorstwa przede wszystkim świętych Kościoła. Ponadto, książka uczy życia w rytmie liturgii – na podstawie Mszału Rzymskiego prezentuje kalendarz liturgiczny, święta nakazane oraz maryjne. Proponuje również dodatkowe lektury i materiały przydatne do praktyk religijnych.

Lektura książki Berta Ghezzi to szansa na odkrycie na nowo spotkań z Chrystusem w Eucharystii. Otwiera ona możliwość doświadczenia Boga, który, objawiając się w prostych znakach, we wspólnocie swojego Kościoła wciąż powtarza: „Oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata” (Mt 28,20). Warto usłyszeć te słowa codziennie. Wtedy nasze życie już nigdy nie będzie takie samo.

 

Berta Ghezzi, Moc codziennej Mszy Świętej, Wydawnictwo eSPe, Kraków 2016

 

Podobne artykuły
0 916

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1260

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....