Home Powołanewsy Zakończył się Pijarski Synod Młodych

W Warszawie zakończył się Pijarski Synod Młodych. W spotkaniu, które miało miejsce na warszawskich Siekierkach, w Sanktuarium Matki Bożej Nauczycieli Młodzieży i ośrodku rekolekcyjnym Betelejem w Warszawie Sulejówku, udział wzięło 90 uczestników.

Oficjalnego otwarcia Synodu dokonał o. Józef Matras SP – Prowincjał Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów. W programie młodzież miała okazję uczestniczyć w uwielbieniu prowadzonym przez zespół NaNowo oraz wysłuchać świadectw: Ani i Tomasza Kożuchów – młodego małżeństwa i o. Rafała Stenki – ubiegłorocznego neoprezbitera. Gościem specjalnym podczas spotkania był ksiądz biskup Marek Solarczyk, który wygłosił uczestnikom konferencję pt. „Jakie wyzwania stawia Biskup młodzieży dzisiaj?”. Ksiądz Biskup przewodniczył także Mszy św. odpustowej na zakończenie Synodu, w Sanktuarium na Siekierkach. Ta uroczysta Eucharystia była połączona z 75. rocznicą pierwszych objawień Jezusa i Matki Bożej, jakie miały miejsce na terenie Siekierek.

Głównym zadaniem, jakie organizatorzy postawili przed uczestnikami synodu, było określenie przez młodzież wyzwań, jakie stoją przed pijarskim duszpasterstwem oraz próba wspólnego szukania odpowiedzi na te wyzwania. Wyjątkowym wydarzeniem było opracowanie przesłań: młodzieży do pijarów, dorosłych do młodzieży oraz pijarów do młodzieży. Przesłania te zostały odczytane na zakończenie synodu.

Wydarzenia poprzedzające Synod Prowincjalny odbywały się w Bolesławcu, Bolszewie, Elblągu, Jeleniej Górze, Katowicach, w Krakowie – na Akacjowej, Rakowicach i Wieczystej – oraz w Lidzie, Łapszach Niżnych, Poznaniu, Rzeszowie, Szczuczynie i Warszawie. Wymienione placówki organizowały przez ostatnie siedem miesięcy swoje Synody Lokalne, zapraszając na nie młodzież szkolną, rodziców, nauczycieli oraz absolwentów szkół pijarskich. Wszystkich uczestników, którzy wzięli w nich udział, było blisko tysiąc.

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Synodu – www.PijarskiSynod.pl.

Dodaj komentarz

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 80

Niezliczona ilość cytatów z Pisma Świętego umieszczana dziś na pocztówkach, kubkach, magnesach, zakładkach, plakatach i innych nośnikach trafia do szerokiego grona osób. Dzięki temu...