Home Powołanewsy Seminarium duchowne z tysiącem kleryków

„Nasz Kościół lokalny ma dziś charakter misyjny i wysłał dotychczas ponad 500 kapłanów i osób zakonnych jako misjonarzy do różnych części Indonezji i świata” – powiedział biskup diecezji Maumere na wyspie Flores, Ewaldus Martinus Sedu. W rozmowie z watykańską agencją misyjną Fides wyraził radość z licznych powołań do życia kapłańskiego i zakonnego. „Jest to wielkie błogosławieństwo Pańskie” – stwierdził hierarcha, podkreślając jednocześnie, że kolebką tych powołań jest rodzina. W Maumere działa jedno z największych na świecie seminariów duchownych (zarazem instytut formacji z filozofii i teologii), w którym kształci się ponad tysiąc studentów.

„Nasze rodziny katolickie przeżywają wiarę pobożnie i głęboko, przystępują do sakramentów, praktykują dzieła miłosierdzia” – mówił z zadowoleniem biskup. Zaznaczył, że właśnie w tym środowisku „może wzrastać ziarno powołania Bożego”.

Flores – wyspa położona w centrum archipelagu indonezyjskiego, w prowincji Nusa Tenggara Wschodnia – jest uważana za „katolickie serce Indonezji”. To tam znajduje się duża część katolików tego kraju o wyraźnej przewadze muzułmanów (85 proc. około 265-milionowej jego ludności).

Bp Sedu stoi na czele diecezji, w której katolicy stanowią ponad 87 proc. miejscowych mieszkańców: 300 tysięcy na 340 tys. osób zamieszkujących ten obszar. „W naszej wspólnocie jest dużo zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich: werbiści, pasjoniści, jezuici, franciszkanie, kamilianie, rogacjoniści i wiele innych” – wylicza ordynariusz. Podkreślił, że wspólnota jest żywa i dynamiczna z licznymi, kwitnącymi powołaniami do życia konsekrowanego.

„Jesteśmy zaangażowani w dzieło oświaty, w działalność społeczną, ale sprawą najważniejszą jest świadectwo Ewangelii w rodzinie. Wszystko rodzi się tutaj” – podkreślił 55-letni hierarcha, który tą diecezją kieruje niespełna rok, od września ub.r.

Kościół katolicki skupia obecnie około 3 proc. mieszkańców Indonezji, złożonej z 17 tys. wysp. Tworzy go ok. 8 mln wiernych, mieszkających w 37 diecezjach. Chrześcijanie innych wyznań, głównie protestanci różnych odłamów, stanowią ponad 6 proc. ludności kraju.

Źródło: vaticannews.va

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1052

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....