Home Papież o powołaniu Życie ma sens tylko w służbie Bogu i bliźnim

Miejcie odwagę, aby wejść w głębię swego serca i zapytać Boga: czego ode mnie pragniesz? Pozwólcie, aby Bóg do was mówił i zobaczycie, że wasze życie się zmieni i napełni radością – to słowa zachęty, które Papież Franciszek skierował do młodych w przesłaniu na Światowy Dzień Młodzieży, jaki odbędzie się w Panamie w styczniu przyszłego roku. Po raz pierwszy w historii, orędzie papieskie do młodych z okazji tego światowego wydarzenia zostało opublikowane w formie wideoklipu.

 

Papież przypomniał, że tematem spotkania są słowa Maryi z Ewangelii św. Łukasza: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego” (1, 38). Zgoda Maryi wskazuje, że zrozumiała sens powołania, którym jest przekraczanie siebie i poświęcenie się w służbie innym. Nasze życie bowiem – podkreślił Franciszek – znajduje swój sens tylko w służbie Bogu i bliźniemu.

Ojciec Święty przyznał, że wielu młodych, zarówno wierzących jak i niewierzących, wyraża pragnienie pomocy ludziom cierpiącym. „To jest siła młodych – stwierdził Papież – siła wszystkich was, która może zmienić świat; to jest rewolucja, która może zwyciężyć moce tej ziemi: rewolucja służby” – mówił Franciszek.

„Poświęcenie się służbie bliźniemu nie oznacza tylko bycia gotowym do działania; trzeba także wejść w dialog z Bogiem, w postawie słuchania, tak jak Maryja. Ona słuchała tego, co mówił jej anioł, a potem odpowiedziała – zaznaczył Ojciec Święty. – Z tej relacji z Bogiem w ciszy serca odkryjemy naszą tożsamość i nasze powołanie, do którego zachęca nas Pan, a które wyraża się w różnych formach: małżeństwie, życiu zakonnym, kapłaństwie. Wszystkie te formy są sposobami pójścia za Jezusem. Ważne, aby odkryć, czego Pan od nas oczekuje i mieć odwagę powiedzieć – «tak»”.

Franciszek podkreślił, że plany Boga względem nas nie są po to, aby zgasić nasze marzenia, ale rozpalić pragnienia; aby nasze „tak” przyniosło owoce, aby pojawił się uśmiech i aby rozradować wiele serc. Pozytywna odpowiedź dana Bogu jest pierwszym krokiem do bycia szczęśliwymi i uczynienia szczęśliwymi innych.

 

 

Znamy już szczegółowy program papieskiej pielgrzymi do Panamy. Papież uda się do tego kraju 23 stycznia. Dzień później spotka się z władzami kraju oraz biskupami, a następnie weźmie udział w oficjalnej uroczystości otwarcia Światowych Dni Młodzieży. 25 stycznia Franciszek spotka się z młodymi najpierw na liturgii pokutnej, a następnie na Drodze Krzyżowej. Następnego dnia Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy z poświęceniem ołtarza bazyliki katedralnej, a potem zje obiad z młodzieżą i weźmie udział w czuwaniu modlitewnym. Niedziela, 27 stycznia, będzie ostatnim dniem pobytu Papieża w Panamie. Odprawi Mszę dla młodych oraz odwiedzi Dom Dobrego Samarytanina. Ostatnim punktem tej wizyty będzie spotkanie z wolontariuszami, którzy pomagali w przygotowaniu i przebiegu Światowych Dni Młodzieży.

 

Źródło: vaticannews.va

 

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1198

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....