Home Numery do pobrania Pobierz eSPe 110-111 – McKsiądz – znad Wisły do seminarium w USA

Wszystko zostaje w rodzinie

W tym roku w Stanach Zjednoczonych wyświęcono 477 nowych kapłanów a w Polsce 355. Chociaż i u nas widocznie zmniejsza się liczba neoprezbiterów (46 mniej niż w roku ubiegłym), to pod względem liczebności katolików jesteśmy ponad dwa razy mniejszym krajem niż Stany (w USA ok. 68 mln, a w Polsce 33 mln). Aby zapewnić pełną wymienialność pokoleniową w amerykańskim duchowieństwie, neoprezbiterów musiałoby być trzy razy więcej.
Niemal jedna trzecia tamtejszych neoprezbiterów urodziła się poza granicami USA. Najwięcej jest Meksykanów (6 proc.), Wietnamczyków (4 proc.), Kolumbijczyków i Polaków (po 2 proc.). Do grona tych ostatnich należy ks. Maciej Stelmach, który jest jedynym w tym roku kapłanem wyświęconym dla diecezji Joliet w Illinois. Gdy zaczynał formację seminaryjną w Krakowie, usłyszał o wielkiej potrzebie kapłanów za oceanem. Rozeznał, że praca w USA to jego powołanie.
Można się zastanawiać czy w czasach, kiedy w naszym kraju coraz mniej chłopaków decyduje się na kapłańską drogę, powinniśmy jeszcze „oddawać” ich za granicę. Tak naprawdę nikogo i nikomu nie oddajemy, bo Kościół jest jeden a kapłani są sługami całego Kościoła. Właśnie tego doświadcza teraz Przemek Tomczyk, który studiuje teologię w Seminarium Mundelein w Chicago, gdzie – jak sam mówi – ma kolegów dosłownie z całego świata. „Kościół katolicki rzeczywiście jest uniwersalny i powszechny. Napawa mnie to dumą, że bez względu na szerokość geograficzną mogę spotkać brata lub siostrę w wierze, którzy kochają i uznają Jezusa za swojego Pana” – pisze w swoim świadectwie o tym, jak został McKlerykiem.

Owocnej lektury,
Przemysław Radzyński
Redaktor naczelny

nolvadex without prescription Pobierz

PRZECZYTAJ FRAGMENT

Lasix without prescription cheap dopoxetine

ŚWIĘTY O POWOŁANIU

W numerze poświęconym tematowi świętości chcemy przedstawić Wam jednego z trzech wyniesionych dotąd do godności świętych pijara. Najstarszego wiekiem, ale najmłodszego stażem kanonizacyjnym. Jego...

RECENZJE

0 1343

Melania miała 15 lat, Maksymin 11. Żadne z nich nie chodziło do szkoły. Nie umieli czytać, pisać, ani liczyć. Nie umieli się też modlić....